Samochody z napędem hybrydowym

Spis treści

Rynek motoryzacyjny z każdym rokiem się zmienia, co widać na ulicach polskich miast. Szczególnie mieszkańcy większych aglomeracji mogą sobie pozwolić na regularną zmianę samochodu na nowszy model. Ekologiczne samochody zdobywają coraz większą popularność. Prym wiodą samochody elektryczne i hybrydowe. Te ostatnie są napędzane silnikiem spalinowo-elektrycznym, a ich zakup jest w wielu państwach dofinansowywany. Dlaczego warto kupić samochód hybrydowy? Jakie korzyści płyną z jego użytkowania?

Czym jest hybryda?

Samochód hybrydowy łączy w sobie dwa różne systemy napędzania: silnik benzynowy lub diesel (silnik wysokoprężny) oraz silnik napędzany elektrycznie. W niektórych modelach samochodów hybrydowych występuje kilka mniejszych silników elektrycznych, co wpływa na wydajność samochodu. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów hybryd, które w zależności od przeznaczenia funkcjonują na innych zasadach.

Samochody hybrydowe w większości przypadków równocześnie wykorzystuje silnik spalinowy i elektryczny. Niektóre modele zostały skonstruowane tak, aby silnik elektryczny był aktywowany dopiero na określonych dystansach. Wszystko zależy od modelu i technologii stosowanej przez określonych producentów aut hybrydowych.

Pierwszy samochód hybrydowy

Pierwszym modelem samochodu z napędem hybrydowym dopuszczonym do masowej produkcji była Toyota Prius, która swoją premierę miała ponad dwadzieścia lat temu. Była to prawdziwa rewolucja na rynku motoryzacyjnym. W 1997 roku świadomość ekologiczna w społeczeństwie nie była równie dobrze rozwinięta jak to ma miejsce obecnie. Dlatego można z czystym sumieniem stwierdzić, że premiera Toyoty Prius pierwszej generacji była momentem przełomowym w kwestii technologii samochodowej.

Typy samochodów hybrydowych

Pierwszym rodzajem są samochody z hybrydą szeregową. Tego typu auta napędzane są głównie silnikiem elektrycznym o mocy ok. 150 koni mechanicznych. Nie bez znaczenia jest również obecność silnika spalinowego, który służy w dużej mierze do wspomagania ładowania baterii elektrycznej samochodu.

Drugim rodzajem są hybrydy równoległe, których główny napęd stanowi silnik spalinowy. Silnik elektryczny z kolei pełni funkcję wspomagającą, np. podczas rozwijania prędkości czy podczas uruchamiania samochodu.

Ostatnim i najbardziej popularnym typem samochodów hybrydowych są hybrydy mieszane. Tutaj silnik spalinowy i silnik elektryczny pełnią równorzędną rolę. W tego typu autach stosuje się silniki elektryczne o większej mocy, która podoła samodzielnemu napędzaniu samochodu.

Zalety samochodów hybrydowych

Auta z napędem hybrydowym to wielka oszczędność paliwa. Szczególnie jeśli poruszamy się po mieście, zużycie paliwa jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku samochodów z silnikiem spalinowym.

Jazda hybrydą jest nie tylko ekonomiczna, ale także ekologiczna. Samochody hybrydowe wytwarzają zdecydowanie mniej spalin od tradycyjnych pojazdów, dlatego też coraz więcej krajów decyduje się na dofinansowania do zakupu aut z napędem hybrydowym.

Wielkim plusem hybrydy jest jej cicha praca w trakcie jazdy. Stosowany w samochodach silnik elektryczny sprawia, że jazda hybrydą to sama przyjemność. Co ważne, brak hałasu pomaga w 100% skupić się na bezpieczniej jeździe po mieście czy poza nim.

Wady samochodów hybrydowych

Pierwszą i najważniejszą przeszkodą w zakupie auta hybrydowego jest stosunkowo wysoka cena. Co prawda używane modele samochodów z napędem hybrydowym możemy dostać już za 20 tys. złotych, jednak najnowsze modele to koszty rzędu nawet 100-150 tys. zł.

Problem z samochodami hybrydowymi tkwi również w ich serwisowaniu. Niewiele warsztatów samochodowych prowadzi usługi z zakresu naprawy czy diagnostyki aut hybrydowych. Cena również może być wyzwaniem dla zasobności naszych portfeli.

Hybryda „lubi” spokojną i płynną jazdę, dlatego nie nada się dla osoby, która lubi od czasu do czasu zaszaleć za kierownicą. Kierowca samochodu hybrydowego powinien regularnie monitorować miernik mocy i zwracać uwagę na umiejętne korzystanie z funkcji samochodu.

Powiązane artykuły