Rodzaje zmarszczek – jak je rozpoznać?

Spis treści

Rodzaje zmarszczek dzielą się na: mimiczne, grawitacyjne, posłoneczne oraz senne. Pojawiają się wraz z wiekiem pod wpływem różnorodnych czynników. Jakie są przyczyny powstawania zmarszczek i w jaki sposób można je usunąć?

Dodatkowe czynniki sprzyjające powstawaniu zmarszczek

niewłaściwe kosmetyki kremy z parabenami oraz substancjami chemicznymi zanieczyszczają skórę oraz przyspieszają starzenie
brak ochrony skóry skóra codziennie jest narażona na działanie szkodliwych czynników środowiskowych (promienie UV, klimatyzacja, warunki atmosferyczne), dlatego należy ją chronić za pomocą naturalnych kremów
używki papierosy, kawa, alkohol oraz napije gazowane odwadniają skórę i przyspieszają jej starzenie

Rodzaje zmarszczek – czym się charakteryzują?

Rodzaje zmarszczek kategoryzujemy pod względem partii twarzy, w której powstają (kurze łapki, zmarszczki palacza, lwia bruzda) oraz ze względu na wywołujące je czynniki:

  • Zmarszczki mimiczne – przyczyną ich powstawania jest ruch mięśni twarzy. Często są uwydatnione u kobiet, które za pomocą mimiki mocno wyrażają emocje. Zaczynają pojawiać się jako pierwsze już po 25 roku życia. Jest to spowodowane zmniejszającym się stężeniem kolagenu i osłabieniem naturalnego rusztowania skóry. Można je zauważyć między nosem, a ustami, na czole oraz wokół oczu. Intensywna mimika twarzy powoduje, że skóra w miejscach zgięcia staje się znacznie cieńsza niż w pozostałych miejscach. Przez to jej struktura łatwiej ulega załamaniom.
  • Zmarszczki posłoneczne – to rodzaj zmarszczek, który wywołany jest częstym ekspozycjom skóry na działanie promieni słonecznych lub opalani się w solarium. To powoduje, ze tkanka skórna staje się przesuszona i prędzej ulega starzeniu. Dlatego przed opalaniem należy nałożyć na skórę krem z odpowiednim filtrem. Zmarszczkom posłonecznym często towarzyszą przebarwienia. Ponadto promieniowanie UV uszkadza komórki skóry oraz utrudnia ich regenerację. Przez to dochodzi do szybszego starzenia.
  • Zmarszczki senne – powstają podczas ugniatania skóry podczas snu. Na początku rano, po przebudzeniu występują odgniecenia w postaci bruzd, które w ciągu dwóch godzin zanikają. Jednak z czasem bruzdy stają się coraz bardziej widoczne, ponieważ włókna kolagenu i elastyny w tych miejscach zostają osłabione. W ten sposób dochodzi do pogłębiania bruzd. Dlatego najlepszą pozycją dla cery jest spanie na plecach.
  • Zmarszczki grawitacyjne – powstają wskutek działania przyciągania ziemskiego na twarz. Tkanka skórna z wiekiem traci sprężystość, z uwagi na osłabienie włókien kolagenu i elastyny. Siła grawitacji ciągnie skórę w dół, przez co staje się obwisła. W szczególności ten rodzaj zmarszczek można zaobserwować w dolnych partiach policzków (tzw. chomiki) oraz na obwisłym podbródku.

Rodzaje zmarszczek a naturalne kosmetyki

Niektóre rodzaje zmarszczek pojawiają się prędzej: np. kurze łapki, ponieważ skóra w okolicach oczu jest wyjątkowo cienka i sucha. Czy można ten proces jakoś powstrzymać? Okazuje się, że tak. Kluczową rolę pełni odpowiednia pielęgnacja cery. Im prędzej rozpoczęta, tym większe szanse na zachowanie młodego wyglądy lub na spłycenie już widocznych bruzd. Zarówno w celach profilaktycznych, jak i podczas kuracji odmładzającej, warto stosować naturalne kremy. Takie kosmetyki zawierają w składzie wysokie stężenie roślinnych składników aktywnych, dzięki czemu są bezpieczne dla skóry i zdrowia. Optymalny skład kosmetyków, pozwala je stosować na każdy typ zmarszczek. Zawarte w nich witaminy i minerały (m.in.: A, C, E, z grupy B, magnez, cynk, selen) odżywiają tkankę skórną oraz chronią komórki przed degradacją ze strony wolnych rodników. Systematyczne stosowanie naturalnych kosmetyków aktywnych sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i bardziej sprężysta. Następuje także wyrównanie kolorytu.

Czy na rodzaje zmarszczek potrzebujemy różnych kremów? Nie, ponieważ do zmarszczek zawsze prowadzą podobne przyczyny – mniejsza produkcja i degradacja włókien kolagenu i elastyny oraz działalność wolnych rodników. Dlatego może pomóc jeden krem z wysokim stężeniem substancji przeciwstarzeniowych, czyli produkt o właściwościach nawilżających, ujędrniających i antyoksydacyjnych. Warto jak najprędzej rozpocząć pielęgnację, aby chronić skórę przed starzeniem zanim jeszcze oznaki starzenia pojawią się, bo zawsze łatwiej jest zapobiegać niż później – w przypadku zmarszczek – usuwać – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Rodzaje zmarszczek a kremy – Richevon, Buatic i Izoze Eye

Rodzaje zmarszczek można rozpoznać, znając ich lokalizację na twarzy. Wiele kobiet zastanawia się, czy istnieją kremy, które można stosować na każdy rodzaj zmarszczek. Odpowiedź brzmi: tak. Warto stosować naturalne produkty o kompleksowym działaniu. Dzięki temu można je nakładać na każdy rodzaj zmarszczek. Jednak, aby osiągnąć wyraźny efekt, taką pielęgnację trzeba przeprowadzać w celach profilaktycznych raz dziennie. Natomiast w celu spłycenia bruzd, należy stosować kremy dwa razy dziennie. Do kremów o doskonałych właściwościach przeciwstarzeniowych należą preparaty:

  • Richevon – to naturalny krem o kompleksowym działaniu. Zwiększa nawilżenie skóry, wspomaga proces regeneracji naskórka i głębszych tkanek. Odżywia skórę i sprawia, że ta staje się bardziej napięta. Doskonale działa na każdy rodzaj zmarszczek.
  • Buatic – w jego składzie znajduje się wysokie stężenie aktywnych składników roślinnych. Zwiększa napięcie skóry oraz ujędrnia. Aktywuje naturalne procesy odnowy biologicznej, przez co zmarszczki stają się płytsze lub całkowicie zanikają w początkowe stadium powstawania.
  • Izoze Eye – to kosmetyk o naturalnym składzie aktywnym, który dobrze się wchłania. Regeneruje skórę pod oczami od wewnątrz oraz chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i zewnętrznych czynników. Wzmacnia również naczynka krwionośne, przez co likwiduje pajączki i zapobiega ich powstawaniu. Stosowany codziennie, pozwala spłycić istniejące bruzdy i zapobiega powstawaniu nowych.

Dobry krem można stosować na wszystkie rodzaje zmarszczek. Powinien regenerować skórę, spłycać zmarszczki oraz spowalniać proces starzenia. Dzięki temu skóra dłużej zachowuje młody wygląd – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog

U każdej kobiety prędzej czy później pojawiają się wszystkie rodzaje zmarszczek. Natomiast dzięki odpowiedniej pielęgnacji można odżywiać tkankę skórną i długo zachować młodszy wygląd cery. Warto wybierać kosmetyki z aktywnymi składnikami roślinnymi, które są bezpieczne dla skóry.

FAQ

  1. Jakie rodzaje zmarszczek powstają najszybciej?

Jako pierwsze powstają zmarszczki mimiczne, których przyczyną jest ekspresja twarzy. Nie da się ich całkowicie uniknąć, choć można wspierać gęstość skóry stosując kremy przeciwzmarszczkowe np. Buatic, Richevon i Izoze Eye.

  1. W jaki sposób nakładać krem na różne rodzaje zmarszczek?

Warto stosować naturalny krem i nanieść na wszystkie rodzaje zmarszczek punktowo, a następnie wklepywać w bruzdy palcami. Należy rozpocząć od dołu zmarszczki i skończyć w górnym końcu.

  1. Czy geny mają wpływ na rodzaje zmarszczek?

Tak, ponieważ sprawiają, że skora w niektórych miejscach jest cieńsza. Natomiast wraz z osłabieniem włókien kolagenowych prędzej pojawiają się w nich bruzdy. Jednak bez względu na rodzaje zmarszczek, które się pojawiają, warto codziennie stosować krem z aktywnymi składnikami roślinnymi.

  1. Czy krem można stosować z zabiegami na różne rodzaje zmarszczek?

Naturalne kosmetyki są bezpieczne dla skóry i stanowią uzupełnienie zabiegów stosowanych na wszystkie rodzaje zmarszczek.

Bibliografi

  1. Tazbir M., Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry, 2012
  2. Allemann B., Baumann L., Antioxidants used in skincare formulations, 2008
  3. Żurowska K., Kwas hialuronowy-natura, zastosowanie i rola w organizmie, 2009
  4. Sadick N.S., Trelles M.A., Nonablative winkle treatment of the face and neck using a combined diode laser and radiofrequency technology, 2005 
  5. Sobczak-Żmuda K., Pasker B., Sosada M., Kwas hialuronowy i jego pochodne jako składniki współczesnych produktów leczniczych, kosmetyków i suplementów diety, 2014

Powiązane artykuły