Marzenie baronowej de Rothschild

Willa Ephrussi de Rothschild

Spis treści

Willa Ephrussi de Rothschild jest kulturalnym zabytkiem sztuki, architektury i ogrodnictwa. Jest to posiadłość znajdująca się w miejscowości Saint–Jean–Cap-Ferrat na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Wzniesiony podczas francuskiej Pięknej Epoki różowy pałac – centralna część posiadłości, do 1934 roku był własnością baronowej Beatrycze Ephrussi de Rothschild. Wraz ze śmiercią baronowej w 1934 roku, willa przeszła w posiadanie Francuskiej Akademii Sztuki.

Z początkiem XX wieku baronowa nabyła 7 ha ziemi i zatrudniła belgijskiego architekta Aarona Messiaha, by wzniósł wystawną rezydencję inspirowaną epoką renesansu. Zajęło to siedem lat, by sprostać wymaganiom baronowej. Ponieważ baronowa była znana ze swego zamiłowania do sztuki, obmyśliła willę jako dom dla kolekcji dzieł starych mistrzów, które zdążyła zgromadzić podczas swych podróży po świecie.

Posiadłość otacza dziewięć ogrodów. Pierwszym jest ogród francuski, który ulokowany jest wokół wspaniałej sadzawki z fontanną na środku. Obok znajduje się ogród różany, który cieszy oczy niemal stoma rodzajami róż. Pobliski ogród w stylu hiszpańskim inspirowany był tymi z Aranjuez, a z sąsiedniego ogrodu florenckiego rozciąga się widok na pobliską zatokę Villefranche. Ogród kamienny, w którym znajdują się rzeźby z okresu średniowiecza i renesansu, sąsiaduje z ogrodem w stylu japońskim. Ten ostatni wraz z ogrodem egzotycznym zachwycają wielką ilością agaw i kaktusów. Nad ogrodami pracowała drużyna trzydziestu ogrodników, którą baronowa zarządzała z okna swego pałacu.

Wnętrze pałacu jest istnym sanktuarium sztuki i kultury. Kolekcja XVII – wiecznych mebli i malowideł wypełnia pokoje Ludwika XV i Ludwika XVI, które znajdują się na najniższym poziomie pałacu. Pierwsze piętro zdobią niepowtarzalne dzieła z kolekcji baronowej. Najlepszymi ich przykładami są: XVII – wieczne meble ręcznie wykonane we francuskim miasteczku Beauvais, obrazy pędzla Franciszka Bouchera, Jana Fryderyka Schalla czy biurko Saulniera. Prawdziwą perłą całej kolekcji jest zbiór francuskiej porcelany pochodzącej od najbardziej uznanych manufaktur porcelany, np. z Sevres czy Vincennes. Dopełnieniem listy niezwykłych przedmiotów zgromadzonych przez baronową jest dywan Ludwika XV pochodzący z królewskiej kaplicy na Wersalu i stół do wista, który niegdyś należał do Marii Antoniny.

Od 1961 roku francuska Akademia Sztuki oraz Przyjaciele Willi Ephrussi de Rothschild, w hołdzie dla kolekcjonerskich gustów baronowej, udostępniają willę na specjalne wydarzenia kulturalne. Jednym z nich jest tegoroczna trzynasta odsłona festiwalu Les Azuriales Opera, która odbędzie się w dniach 18 – 30 sierpnia. Podczas wydarzenia będzie możliwe zwiedzanie willi, a bilety na tę ekskluzywną imprezę są do nabycia za pośrednictwem tej strony. Możliwe jest także wynajmowanie willi na konferencje, wesela czy prywatne zwiedzanie, o czym szczegółowo można przeczytać w tej broszurze. Kompletną ofertę willi można znaleźć na jej stronie.

Powiązane artykuły