Kryształy Swarovskiego

Spis treści

Szkło jest najstarszym tworzywem sztucznym na świecie. To Egipcjanom zawdzięczamy technikę jego wytapiania. Przedmioty ze szkła towarzyszą nam na co dzień, spełniając nie tylko funkcje użytkowe. Już starożytni rzemieślnicy wyrabiali z niego ozdobne flakony, kielichy i wazy.

Szkło jest stopionym w temperaturze 1500 stopni Celsjusza piaskiem kwarcowym z dodatkiem węglanu sodowego i wapniowego, tlenków boru i ołowiu. Ta rozgrzana masa poddawana jest szybkiemu schodzeniu. Przedmioty muszą być uformowane przed jej całkowitym zakrzepnięciem.

swarovski schwan Kryształy Swarovskiego

Produkcja szkła swój prawdziwy rozkwit przeżywała w Europie w XVII wieku. W tym czasie we Włoszech powstawały lustra weneckie, natomiast w Czechach opanowano technologię produkcji szkła, które można było szlifować. Sto lat później dużą sławą cieszyła się Gusiewska Fabryka Kryształu w Rosji. Produkowała kolorowe karafki w kształcie kogutów i kwiatów. Dopiero jednak wprowadzenie przez Niemców pieca wannowego umożliwiło produkcję najwyższej jakości kryształu. Był on podatny na szlifowanie, pozwalał artystom na wyczarowanie z nich pięknych i finezyjnych dzieł.

XIX-wieczna technologia umożliwia produkcję szkła kryształowego o dużej gęstości, dzięki czemu kamień pięknie błyszczy w promieniach słonecznych. Kryształ stosowany jest współcześnie do produkcji kielichów, mis, żyrandoli – oszlifowane krawędzie tych przedmiotów dają niesamowity efekt załamania światła.

Daniel , czeski jubiler, ponad sto temu podjął się trudnego zadania. Chciał stworzyć maszyny do przemysłowego, bardzo precyzyjnego szlifowania kryształów. Celem były kamienie wysokiej jakości. Pomysł zakończył się sukcesem i firma jest obecnie największym producentem szlifowanego kryształu na świecie. Dziś marka zarządzana jest przez piąte pokolenie potomków jej twórcy.

Kryształki produkcji marki mają szerokie zastosowanie. Ich olśniewający błysk odmienił świat mody i piękna. Są wykorzystywane do produkcji żyrandoli, lamp, wykonuje się z nich również biżuterię. Ponadto używa się jej do ozdabiania odzieży błyszczącymi elementami. firmy trudno odróżnić gołym okiem od prawdziwych diamentów. Sztuczne są dużo lżejsze od diamentów. Nie bez znaczenia pozostaje ich cena. Na zakup diamentów mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, natomiast sztuczny kryształ jest dostępny dla każdego. Przykładowo za parę srebrnych kolczyków z kryształkami trzeba zapłacić 29 złotych, perłowa kolia Mystic Black to wydatek 277 złotych. Więcej produktów marki wraz z cenami można obejrzeć tutaj.

 

Pod koniec wieku XX świat oszalał na punkcie kryształowych tatuaży. W następnej kolejności pojawiły się Swarovskiego dla ozdabiania paznokci. Obecnie dostępne są także cyrkonie o płaskiej podstawie, które można przykleić do dowolnej powierzchni. W sprzedaży znajdują się również produkty ze szlifowanego kryształu, takie jak optyka myśliwska, akcesoria dekoracyjne, figurki zwierząt, a także tak zwane “oczka”, które mają za zadanie ozdabiać m.in. ubiór, telefony komórkowe czy sprzęt fotograficzny.

Dzięki temu, że Swarovskiego są lekkie można nimi upiększać nie tylko wytworne suknie dam wielkiego świata, ale także ogromne żyrandole, które zdobią współcześnie pałacowe wnętrza. Dzieła firmy Kryształ Strass oświetlają moskiewski Kreml, paryski Wersal czy Metropolitan Opery w Nowym Jorku.

Firma jest synonimem kryształów o perfekcyjnym szlifie i pięknym blasku. W Polsce znajduje się 14 butików tej marki, m. in. w Warszawie, Łodzi, Częstochowie, Wrocławiu, w Gdyni w centrum handlowym “Klif”. Miłośnicy pięknej biżuterii mogą ją nabyć na stronie producenta.

Powiązane artykuły