Jeśli wybierasz się na zewnątrz z dzieckiem, ochrona malucha przed promieniami słońca jest szczególnie ważna, ponieważ wrażliwa skóra dziecka jest wyjątkowo podatna na oparzenia.

Najlepszą formą ochrony przeciwsłonecznej jest zapobieganie, dlatego staraj się przebywać w domu lub w cieniu, gdy słońce jest najsilniejsze, czyli między godziną 10 a 16. Jeśli jednak musisz wyjść na słońce w tym czasie, pamiętaj o podjęciu dodatkowych środków ostrożności, w tym o zastosowaniu kremu z filtrem. Oto kilka rad na temat tego, kiedy dzieci mogą zacząć używać kremów z filtrem i jak wybrać taki, który jest bezpieczny.

Kiedy niemowlęta mogą używać kremu z filtrem?

Zalecenia dotyczące ochrony przeciwsłonecznej są różne dla młodszych i starszych dzieci, więc zanim zaczniesz smarować dziecko kremem, weź pod uwagę jego wiek.

Zaleca się, aby dzieci poniżej 6 miesiąca życia nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jednakże, gdy nie ma dostępu do cienia, można nałożyć minimalną ilość bezpiecznego dla dziecka kremu z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30-50 (i nie niższym niż SPF 15) na małe obszary ciała dziecka, takie jak twarz, grzbiety dłoni i czubki stóp.

Dla niemowląt w wieku 6 miesięcy i starszych: Nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 do 50 przeznaczony dla dzieci na wszystkie odsłonięte części ciała.

Dla wszystkich niemowląt: Na 48 godzin przed wyjściem na dwór nałóż niewielką ilość kremu z filtrem przeciwsłonecznym, który planujesz użyć, na kawałek skóry dziecka, aby sprawdzić, czy nie wystąpią ewentualne podrażnienia. Jeśli u dziecka pojawi się wysypka, porozmawiaj z pediatrą o specjalnych preparatach dla skóry wrażliwej.

Zachowaj szczególną ostrożność w okolicach twarzy dziecka. Jeśli Twój maluch jest niespokojny, poczekaj aż się uspokoi lub odwróć jego uwagę zabawką przed nałożeniem kremu. Jeśli krem przeciwsłoneczny dostanie się do oczu dziecka, przetrzyj je delikatnie razem z jego małymi rączkami za pomocą czystej, wilgotnej szmatki.

Jeszcze jedna uwaga: krem z filtrem przeciwsłonecznym należy stosować przez cały rok. Nawet w zimie, blask śniegu i promienie słoneczne mogą spowodować poważne oparzenia. I pamiętaj, że chmury nie blokują promieni UV, one je tylko filtrują. Podsumowując? Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna za każdym razem, gdy Twoje dziecko przebywa na zewnątrz.

Nie zapominaj również o właściwej odzieży – czapka niemowlęca na lato to najlepszy wybór.

Jaką ilość kremu z filtrem przeciwsłonecznym powinno się stosować u dziecka?

W przypadku dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych, na 15 do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, nałóż sporą ilość kremu z filtrem, około pół szklanki, na całą odsłoniętą skórę. W tym przypadku, więcej znaczy lepiej.

Dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia zalecana jest niewielka ilość na odsłonięte miejsca. Zwróć szczególną uwagę na nos i uszy, a usta chroń balsamem do ust z filtrem SPF 15 lub wyższym.

Nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym co dwie godziny, jeśli jest on wodoodporny, a częściej, jeśli przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas, jeśli dziecko się zmoczy lub jeśli krem nie jest wodoodporny.

Pamiętaj, że krem przeciwsłoneczny zmywa się po pływaniu lub spoceniu, nawet jeśli jest wodoodporny, a jego działanie może trwać do 30 minut po nałożeniu.

Pokaż więcej w  Lifestyle

Dodaj komentarz

Zobacz także

Restauracja azjatycka – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób eksploruje różnorodne kultury kulinarne z …