Guwernantka kojarzy się głównie z surową panią uczącą arystokratyczne języka francuskiego, dobrych manier i śpiewu. Pytani o czas, w którym taki rodzaj nauki był najbardziej rozpowszechniony bez namysłu odpowiadamy początek XX wieku. Jednak to myślenie zmienia się, a guwernantki są coraz bardziej poszukiwane i przede wszystkim drogie.

Wymagania, jakie stawia przed młodymi rodzicami życie zawodowe sprawiają, że zarówno ojcowie, jak i matki nie mogą całkowicie poświęcić się dziecku. Jednocześnie młodzi rodzice uczestniczący w ostrej rywalizacji zawodowej zdają sobie sprawę jak ważne w życiu ich dziecka będzie wykształcenie i odpowiednie kwalifikacje.420824 15438846 Guwernantka ekskluzywna niania Chcą więc za młodu wpoić dziecku pewne zwyczaje, a także konkretne umiejętności, które będą procentować w przyszłości. A tego nie są w stanie zapewnić nianie, rozumiane zupełnie tradycyjne, jako emerytowane pielęgniarki czy przedszkolanki, które owszem zajmują się dzieckiem, karmią je, zabierają na spacery i zabawiają, ale już nie nauczą naszej pociechy racjonalnego myślenia, sposobów organizacji czasu, rozwijania zdolności koncentracji czy pamięci logicznej. O językach obcych, wykształceniu kierunkowym, zasadach udzielania pierwszej pomocy czy savior-vivre‘u nie wspominam, bo to oczywiste wymagania wobec guwernantek.

Guwernantka także stworzy specjalną dietę dla dziecka, zaprojektuje zabawki i zajmie się nim według specjalnie ułożonego autorskiego programu wychowania. I wcale nie żartuję, takich umiejętności uczą się przyszłe guwernantki i guwernerzy na specjalnych kursach organizowanych przez profesjonalne agencje niań czy nawet na studiach. Taki kierunek można znaleźć na Uniwersytecie Wrocławskim w ramach studiów podyplomowych, również Uniwersytet Warmińsko – Mazurski przygotowuje się do otworzenia takiego kierunku, dokładnie jego nazwa brzmi: Guwernantka – profesjonalna opieka i edukacja dziecka. Jak widać Uniwersytety dostrzegły potencjał w rodzącej się modzie na guwernantki.

Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że ma ono same plusy. Poza tym, że rodzice mają pewność, że dziecko jest bezpieczne pod opieką doświadczonej opiekunki, wiedzą zadba ona też o jego rozwój i naukę. Tym bardziej, że guwernantki rozwijają w dzieciach na przykład miłość do muzyki czy teatru. Zabierają swoich podopiecznych na spektakle i uczą wrażliwości na muzykę klasyczną. Zwłaszcza, że rodzice od guwernantek wymagają umiejętności śpiewania lub gry na jakimś instrumencie, najchętniej na pianinie. Klasyczna niania raczej nie zadba o tak wszechstronny rozwój dziecka, może je co najwyżej nauczyć starych dobrych wyliczanek i podwórkowych piosenek.

I tutaj pojawiają się głosy przeciwników, a w zasadzie zwolenników beztroskiego ństwa. Stoją oni na stanowisku, że maluchy powinny głównie się bawić, spędzać czas radośnie i tak, jak mają na to ochotę, niekoniecznie ucząc się w wieku dwóch lat racjonalnego myślenia oraz ogólnych operacji myślowych. Oczywiście, jak w przypadku wielu sporów i tego nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, a jedynym mądrym rozwiązaniem jest zachowanie umiaru, znalezienie złotego środka. Tak, aby dziecko nie było zniewolone niespełnionymi ambicjami rodziców, ale też nie wyrosło na niebieskiego ptaka.

1187603 98883611 Guwernantka ekskluzywna nianiaŹródło: sxc.hu

Znamy już wady i zalety oddania dziecka pod opieką elity wśród niań, jak określa się guwernantki, zajmijmy się teraz kosztami, bo to niewątpliwie bardzo ciekawe. Oczywiście wszystko zależy od kompetencji niani, a także od miasta, w którym mieszkamy. Jak łatwo można się domyślić, najdroższe guwernantki pracują w Warszawie. Niania po wielu kursach i z wymienionymi wyżej umiejętnościami zatrudniana za pośrednictwem profesjonalnej agencji zarabia miesięcznie nawet 10 tysięcy złotych. W mniejszych miastach, gdzie większą popularnością cieszą się tradycyjne nianie, guwernantka ma pensję w wysokości od 1.5 do 2 tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście od kompetencji takiej niani, zakresu jej obowiązków i czasu pracy.

6a00d8341c0f1953ef00e54f372cf28834 800wi Guwernantka ekskluzywna nianiaŹródło: madelinetosh.typepad.com

W Polsce w tej chwili oficjalnie pracuje około 100 guwernantek i mniej więcej trzy razy więcej na czarno. Eksperci prognozują, że ta liczba w przeciągu najbliższych lat zwiększy się kilkukrotnie, a za główną przyczynę rosnącej popularności tego zawodu podają, że Polacy coraz bardziej doceniają wartość edukacji i wykształcenia. Pozostaje tylko pytanie: czy za wszelką cenę?

A Wy, kogo wybralibyście do opieki nad dzieckiem: guwernantkę czy tradycyjną nianię?

Pokaż więcej w  Lifestyle

2 komentarze

  1. Irena

    22 marca 2011 at 21:49

    nie ma to jak zwykła niania, albo babcia jeszcze lepiej. dziecko to dziecko ma sie bawić, a nie uczyć przeprowadzania operacji myślowych

  2. Ania

    19 kwietnia 2011 at 21:49

    profesjonalna guwernantka zadba o to zeby dzieci uczyly sie poprzez ZABAWE. taka osoba rozwija w dzieciach kreatywnosc, zapoznaje ze sztuka, pokazuje jak kulturalnie sie zachowywac a takze rozwija pewne umiejetnosci np. gry na pianinie, tanca czy spiewu a wiec wrazliwosc muzyczna, czego zwykla niania czy babcia nie jest w stanie zrobic. dodatkowo moze nauczyc np jezyka angielskiego ktory jest absolutnie niezbedny w dzisiejszym swiecie. taki okres profesjonalnego podejscia do dziecka czesto zawaza na jego dalszym zyciu, a wszyscy przeciez chcemy zeby nasze dzieci mialy dobra przyszlosc 🙂

Dodaj komentarz

Zobacz także

Jakie usługi świadczy internetowa agencja reklamy?

W dzisiejszych czasach reklama stała się jednym z kluczowych elementów prowadzenia biznesu…