Folia okienna i jej rodzaje

Folia okienna

Spis treści

Współczesne folie okienne oferują swoim użytkownikom rozbudowany wachlarz zastosowań. Są one nietypowym sposobem na nadanie oknu nowych właściwości, zachowując przy tym jego funkcjonalność. Jak za pomocą folii możemy odmienić nasze okna? Przyjrzyjmy się ich najpopularniejszym rodzajom oraz właściwościom.

Folie okienne i jej zastosowanie

Folię okienną dobieramy tak, by najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Wyróżniamy folie zewnętrzne i wewnętrzne, w zależności od tego, po której stronie okna należy je przyklejać. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami objawia się w ich żywotności: folia zewnętrzna charakteryzuje się mniejszą trwałością (do około 5 lat), ze względu na jej stałą ekspozycję na różne warunki atmosferyczne. Folia wewnętrzna zaś będzie służyć nam aż do około 15 lat. Wybierając model, należy pamiętać o różnych czynnikach wpływających na jego użyteczność, czyli rozmiar folii, rodzaj szyby i sprawdzony producent.

Rodzaje folii okiennych

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów folii okiennej, która z powodzeniem może być wykorzystana w każdym pomieszczeniu. Każda z nich ma jednak inne właściwości i może być przeznaczona do innych potrzeb klientów.

Folia przeciwsłoneczna

Folia przeciwsłoneczna to najpopularniejszy model wśród folii okiennych. Stosuje się ją, by ograniczyć przenikanie światła słonecznego do pomieszczenia. Dzięki temu mamy wpływ na temperaturę pokoju i zapobiegamy jego nadmiernemu nagrzewaniu się w upalne dni. Przydatna może być również w zimie, ograniczając odpływ ciepła z pomieszczenia, redukując tym samym koszty ogrzewania.

Folia antygraffiti

Folia antygraffiti to model mający zapobiegać zniszczeniom powstałym wskutek wandalizmu. Jak wskazuje jej nazwa, usunięcie farby z jej powierzchni nie sprawia większego problemu. Ze względu na swoją twardość folia ta jest bardzo odporna na zarysowania, dzięki czemu nie musimy się obawiać wystąpienia tego typu uszkodzeń na naszych oknach.

Folia lustro weneckie

Folia lustro weneckie to rozwiązanie szczególnie dla osób ceniących sobie prywatność. Jej działanie polega na odbijaniu obrazu na szybie z zewnątrz pomieszczenia przy jednoczesnej przezierności wewnątrz niego. Jest stosowana najczęściej na oknach pomieszczeń na parterze lub ścianach szklanych wieżowców. Dzięki swoim lustrzanym właściwościom folia ta dobrze odbija promienie światła, tym samym sprawdza się również jako filtr przeciwsłoneczny.

Folia dekoracyjna

Za pomocą folii dekoracyjnej możliwe jest nie tylko odświeżenie wystroju pomieszczenia, lecz również zapewnienie sobie prywatności. Jej producenci oferują szeroką gamę wzorów i barw, dzięki czemu znalezienie modelu pasującego do naszego wnętrza nie jest trudne. Cieńsza folia dekoracyjna może także zadziałać jak witraż, wpuszczając do pokoju promienie kolorowego światła.

Powiązane artykuły