Domek letniskowy – dobra inwestycja?

Spis treści

Cisza, spokój, bliskie obcowanie z naturą – wakacje w górach czy nad jeziorem to doskonały sposób na oderwanie się od wielkomiejskiego zgiełku. Często jednak korzystamy z usług hoteli i pensjonatów lub wynajmujemy domki letniskowe. I tutaj pojawia się pytanie: czy warto zainwestować w budowę własnego domku letniskowego?

Terapia świeżym powietrzem

Urlop na łonie natury to coś, o czym marzą mieszkańcy zatłoczonych miast, gdzie życie toczy się w zawrotnym tempie. Od czasu do czasu każdemu z nas należy się chwila wytchnienia od spotkań biznesowych, zebrań w szkole czy opiekowania się domem. Kilkudniowy wypad za miasto to idealny sposób na zresetowanie swojej głowy i oderwanie się od problemów dnia codziennego.

Decydując się na spędzenie urlopu za miastem często wydajemy fortunę na wynajem apartamentu czy domku letniskowego o wysokim standardzie. Wielu zatem zastanawia się nad wybudowaniem lub zakupem domku letniskowego na własność. Jest to dobra, lecz kosztowna inwestycja, dlatego należy rozważyć wszelkie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę przed budową domku letniskowego?

Koszty budowy i utrzymania nieruchomości

Możliwości finansowe. Budowa domu letniskowego wymaga odpowiedniego zaplecza finansowego, które nie zawsze pozwala na tego typu inwestycję.

Koszty związane z budową domku letniskowego w dobrej lokalizacji to:

  • zakup działki
  • projekt budynku
  • materiały budowlane
  • budowa („robocizna”)
  • wykończenie pomieszczeń
  • urządzenie pomieszczeń
  • koszty utrzymania

Budowa domku letniskowego nie jest tak prosta, jak mogłoby się to wydawać. Domek pochłania nie tylko wielkie sumy pieniężne, ale również wymaga poświęcenia swojego wolnego czasu. Można oczywiście zatrudnić profesjonalnego koordynatora, który będzie nadzorował budowę i wykończenie domku letniskowego pod naszą nieobecność, jednak cała odpowiedzialność za sukces projektu koniec końców spoczywa na właścicielu nieruchomości.

Działka budowlana

Przed zakupem działki budowlanej należy dokładnie przeanalizować jej wady i zalety. Przede wszystkim chodzi tutaj o lokalizację ziemi pod zabudowę. Warto by była w niedalekim pobliżu centrum danej miejscowości letniskowej. Nie bez znaczenia jest również obecność ruchliwych dróg, które nie sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi.

Przed dokonaniem zakupu działki budowlanej warto sprawdzić jej uwarunkowania techniczne: dostęp do kanalizacji, bieżącej wody, prądu i gazu, jak również jakość drogi dojazdowej. Bez tych podstawowych udogodnień próżno wróżyć sukces inwestycji w wadliwą nieruchomość.

Zakup działki to nie tylko czynniki czysto techniczne; decyduje również czynnik ludzki. Przy oglądaniu ziemi warto mieć z tyłu głowy „reaserch” na temat właścicieli sąsiednich nieruchomości. Nikt nie lubi „drzeć kotów” z sąsiadami, szczególnie już na samym początku swojej przygody z domkiem letniskowym.

Jaki domek letniskowy?

Drewniany czy murowany? Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych oraz od uwarunkowania środowiska naturalnego, gdzie planujemy swoją inwestycję. Drewniane domki posiadają w sobie coś wyjątkowego, co zachęca do spędzania w nim wolnego czasu. Domki letniskowe wykonane z bali są zdecydowanie szybszym rozwiązaniem w stosunku do domków murowanych. Jednak budynek murowany ma większe szanse na przetrwanie w trudnych warunkach górskich czy nad jeziorem.

Wyposażenie domku letniskowego zależy tylko i wyłącznie od gustu jego właściciela. Dowolność jest nieograniczona – styl góralski, nowoczesny, a może industrialny? Ile osób, tyle koncepcji.

Domek letniskowy pod wynajem

Domek letniskowy jest inwestycją długoterminową i kosztowną, dlatego warto zadbać o stałe dochody z tytułu jego wynajmu. Zarówno sezon wakacyjny, jak i zimowy obfituje w amatorów bliskiego obcowania z naturą, dlatego nie powinniśmy się martwić brakiem chętnych.

Powiązane artykuły