Botoks na usuwanie zmarszczek

Spis treści

, a dokładnie toksyna botulinowa jest najsilniejszą biologiczną toksyną, popularnie zwaną jadem kiełbasianym. Jad kiełbasiany wytwarzany jest głównie w glebie, dnie morskim, ale także w niewłaściwie wyprodukowanych i przechowywanych konserwach mięsnych i rybnych. Można więc wyhodować jad kiełbasiany we własnej lodówce. Zjedzenie takiej żywności może prowadzić do ciężkiego zatrucia lub śmierci.

Źródło: wikipedia.org

Toksyna botulinowa stosowana jest w medycynie od lat siedemdziesiątych XX wieku. Początkowo służyła do leczenia zeza i chorób neurologicznych. W latach 90. przypadkowo odkryte zostało dodatkowe zastosowanie – wygładzanie zmarszczek. Po wstrzyknięciu w odpowiednią tkankę mięśniową paraliżuje ją przez co zapobiega skurczom mięśni i fałdowaniu się skóry, a co za tym idzie powstrzymuje powstawanie zmarszczek. Jednak usunięcie zmarszczek to nie jedyne skutki, jakie przynosi wstrzykiwanie botoksu. Wyniki badań przeprowadzonych na szczurach wskazują, że toksyna botulinowa wpływa na działanie układu nerwowego, od najmniejszych komórek nerwowych po pracę całego mózgu. Naukowcy zauważyli, że nie rozkłada się w miejscu, do którego została wstrzyknięta, a przemieszcza się wzdłuż komórek nerwowych.

Źródło: picasaweb.google.com

Zastosowanie botoksu jako środka na zmarszczki najlepiej sprawdza się wokół oczu, w przypadku poprzecznych zmarszczek czoła i między brwiami, a także wokół ust i na szyi. Zabieg wstrzyknięcia botuliny jest szybki i, prawidłowo przeprowadzony, w zasadzie bezbolesny. Chirurg bądź dermatolog, który przeprowadza zabieg używa bardzo cienkiej igły. wstrzykiwany jest w kilka miejsc, w których zmarszczki są najbardziej widoczne. Trwa to od kilku do kilkunastu minut, w zależności od tego, w ile miejsc jest wstrzykiwana botulina. Wstrzykiwanie botoksu, jak każda ingerencja w organizm może mieć skutki uboczne. Do najczęściej występujących powikłań należą: krwiaki w miejscu wstrzyknięć, ból podczas i po zabiegu, ustępujący dopiero po podaniu leków przeciwbólowych. Poważniejsze powikłania to paraliż twarzy, asymetria, na przykład jedna brew wyżej niż druga oraz spore zwiotczenie mięśni.

Zabieg wstrzyknięcia botoksu powinien być wykonywany przez dermatologa lub chirurga plastycznego. Poddanie się temu zabiegowi w innych warunkach niż szpitalne może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Lekarz musi bowiem dopasować ilość toksyny odpowiednią dla pacjenta, ponieważ ma ona działanie trujące dla organizmu. Cena profesjonalnego zabiegu wstrzyknięcia botuliny to koszt około 1 500 złotych. Działanie botoksu utrzymuje się kilka miesięcy, potem trzeba go powtórzyć, aby utrzymać efekt gładkiej skóry. Jednak nie częściej niż raz na 3 miesiące.

Źródło: flickr.com/photos/friskytuna

Mimo wielu kontrowersji i niebezpiecznych działań niepożądanych ma wierne grono fanów, którzy korzystają z jego właściwości upiększających. Botoksu regularnie używają m.in. Nicole Kidman, Cindy Crawford i podobno Victoria i David Beckham. Na polskim podwórku do korzystania z zabiegów botulinowych otwarcie przyznają się m.in. prezenterka Anna Popek oraz aktorka Ewa Kuklińska.

Powiązane artykuły