W naszym organizmie to woda odpowiada za poprawne funkcjonowanie wszystkich reakcji chemicznych. Nie bez powodu mówi się, że bez pożywienia jesteśmy w stanie przetrwać kilkanaście dni, a bez wody tylko kilka. Dlaczego picie wody jest tak istotne? Podpowiadamy.
Woda jako lekarstwo
Musimy mieć świadomość tego, że dziennie nasz organizm traci nawet 2,5 litra wody. Dzieje się tak za sprawą oddawania moczu, wydalania wody z potem, płuc, układu pokarmowego oraz przez skórę. Dlatego nie możemy zapominać o dostarczaniu sobie w ciągu dnia odpowiedniej ilości płynów. Woda sprzyja wchłanianiu się składników odżywczych, a tym samym usprawnia działanie enzymów trawiennych. Gdy nie zadbamy o prawidłową podaż, najprawdopodobniej nabawimy się zaparć, wzdęć, biegunki i bólu brzucha. Kolejnym ważnym punktem jest to, że woda poprawia trawienie oraz umożliwia formowanie kęsów, np. ta zawarta w śliniankach. Udowodniono, że dostarczanie odpowiedniej ilości płynów potrafi złagodzić bóle głowy i zgagę.
Warto więc zadbać o to, aby zawsze mieć wodę pod ręką. Dobrym pomysłem jest np. butelka z filtrem. Takie rozwiązanie niezależnie do tego, gdzie w danej chwili będziemy, pozwoli cieszyć się nam czystą, pozbawioną chloru i kamienia wodą. Różne modele butelek sprawiają, że każdy znajdzie taką, która sprosta jego oczekiwaniom.
Woda na odchudzanie
Osobom, które decydują się na kontrolowanie kalorii, poleca się picie odpowiedniej ilości wody, która nie tylko hamuje uczucie głodu, ale również przyspiesza metabolizm. Stanowi idealne zamiennik dla słodkich napojów, które mają dużo cukru i niekorzystnie wpływają na układ pokarmowy. Szklanka wody wypita przed posiłkiem potrafi zmniejszyć uczucie sytości.
Wpływ na skórę
Możemy używać najdroższych kremów i chodzić na najlepsze zabiegi pielęgnacyjne, ale jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości wody, nasze starania nie przyniosą pozytywnych skutków. Bez wystarczającej ilości płynów, nasza skóra będzie sucha i odwodniona. Dzięki wodzie zachowamy zdrowy wygląd, a nasze ciało będzie elastyczne i jędrne.
Woda usprawnia pracę mięśni
Skutecznie wpływa na wytrzymałość. Przy niedoborze wody, mogą towarzyszyć nam takie dolegliwości, jak skurcze mięśni, spadek ciśnienia krwi oraz nieodpowiednie dotlenienie organizmu. Dzieje się tak, ponieważ komórki, które nie mają zapewnione dostatecznej ilości płynów, szybko się kurczą.
Woda – wpływ na samopoczucie
Gdy czujemy się zmęczeni, warto zastanowić się nad tym, czy w ostatnim czasie nie dostarczyliśmy organizmowi za mało wody. Odpowiednia ilość płynów zmniejsza poczucie stresu, a tym samym przekłada się na wzrost pozytywnej energii.