Zorbing- ekstremalny sport dla każdego

Spis treści

Inspiracją dla powstania tego sportu był szkic Leonarda da Vinci przedstawiający męską sylwetkę wpisaną w okrąg. Znany rysunek zainteresował dwójkę Nowozelandczyków, którzy chcieli rozwinąć pomysł renesansowego mistrza. Efektem wielu poszukiwań stała się zorba, czyli wielka kula z wytrzymałego i lekkiego pleksiglasu. Taka właśnie konstrukcja zadowoliła pomysłodawców i dała możliwość połączenia ekstremalnych doznań z bezpieczeństwem uprawiania tego młodego sportu. Pozwoliła na to, by pasażer mógł bezpiecznie toczyć się we wnętrzu rozpędzonej kuli. Lub jak w innych odmianach zorbingu spacerować po wodzie. Wręcz księżycowy design zorby sprawia, że przejażdżka kulą jest niezapomnianym doświadczeniem. Podczas jazdy zorbonauta jest przyczepiony do wnętrza mniejszej kuli pasem, podtrzymywane są także jego ręce i nogi.

zorba w akcji Zorbing ekstremalny sport dla każdego

Ciekawostką jest to, że choć zorbing oficjalnie wpisany jest na listę ów ekstremalnych, to nie zanotowano jeszcze poważnego wypadku podczas jego uprawiania. Bogactwo w wyborze sprzętu, dostępność zorbingu standardowego, hydro- zorby, zimowego- zorby, zorby dla dzieci sprawia, że uprawiać tą dyscyplinę mogą prawie wszyscy. Klasyczna zorba waży 75 kilo i jest zbudowaną w PCV kulą wzmocnioną 1000 lin. Jest wyjątkowo trwała, elastyczna i odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Średnica zewnętrznej kuli to 3,2 metra, wewnętrzna kula w której znajduje się zorbonauta ma średnicę 1,8 metra. Zorba dla dzieci jest odpowiednio mniejsza, przeznaczona jest dla dzieci od 3 do 12 roku życia.

Jeszcze do niedawna zorbing można było uprawiać tylko latem, gdyż klasyczną kulę można było używać w temperaturach od 8°C do 35°C. Pocieszeniem dla zapalonych zorbonautów oraz dla tych którzy jak najszybciej chcieliby przeżyć przejażdżkę zorbą jest to, iż wymyślono także kulę zimową. Zbudowana jest z odpornego na niskie temperatury, nieprzepuszczającego powietrza materiału, który wytrzymuje do -25°C. Zimowa zorba doskonale nadaje się na zabawę na ośnieżonych stokach i lodzie. Szczególnie interesującym rodzajem zorby, jest wodna odmiana pleksiglasowej kuli. Można w niej niczym w mydlanej bańce unosić się na powierzchni wody. Hydro-zorba jest specjalnie dostosowana do zabawy w wodzie, posiada mniejszy otwór wejściowy i specjalną klapę zapobiegającą nalewaniu się do wnętrza kuli wody. Choć zorbing można uprawiać niemalże wszędzie, w Bydgoszczy znajduje się specjalnie do tego celu przygotowany zorbingowy tor.

Dyscyplina ta przeznaczona jest dla osób, które nie są gotowe na uprawianie innych ów ekstremalnych, a chciałyby poczuć adrenalinę jaka im towarzyszy. Zorbing jest więc idealnym kompromisem pomiędzy sportami ekstremalnymi a bezpieczeństwem.

YouTube Preview Image

Powiązane artykuły