Science – fiction reality

Spis treści

Podczas gdy szarzy ludzie myślą kredytach na ciasne mieszkania w zatłoczonych miastach, architekci z całego świata wysuwają coraz to ciekawsze pomysły na osiedla, a nawet całe miasta przyszłości. Projektanci wybiegają daleko w przyszłość myśląc o gigantycznych obiektach unoszonych na falach oceanu. Wiele z nich do złudzenia przypomina budowle, które można obecnie zobaczyć tylko i wyłącznie w filmach science – fiction. Niektóre wydają się być całkowicie niemożliwe do realizacji. Mimo to projektanci nie poddają się i dają się ponieść wyobraźni. Oto owoce pracy współczesnych inżynierów.

plywajace budowle Science   fiction reality

Underwater City
„Podwodne Miasto” to rewolucyjny projekt, który zrealizowany miałby być w Bułgarii. Obiekt znajdowałby się pośrodku jeziora sporych rozmiarów. W przeciwieństwie do współczesnych budynków jego „fundamenty” stanowiłby nie ląd, lecz woda! Konstrukcja oparta by była na formie obręczy o wymiarach 420 m (średnica) x 19 m (wysokość), której zadaniem byłoby zabezpieczanie wewnętrznego miasta przed zalaniem. Projekt inspirowany jest istniejącym starożytnym miastem Seuthopolis, które naukowcy odkryli w 1948 roku. Obecnie uważa się, że Underwater City jest najbardziej ambitnym przedsięwzięciem naszych czasów.

plywajace budowle2 Science   fiction reality

Aerohotel
Wzorując się na „Podwodnym Mieście” Alexander Asadov stworzył projekt pływającego hotelu – Floating Aerohotel. Budowla będzie przypominać potężne koło od roweru wspierane licznymi „szprychami” i ramionami. Wewnątrz znajdowałyby się kawiarnie, restauracje, apartamenty, czyli to, co obecnie występuje w typowych hotelach na całym świecie. Należy jednak wspomnieć, że Aerohotel nie odbiegałby rozmiarami od współczesnych budynków i dodatkowo, wykorzystując efekt ocieplenia klimatu, znajdowałby się przy powierzchni oceanu lub morza. Czy pomysł Asadova zostanie zrealizowany? Na to pytanie jak na razie nikt nie zna odpowiedzi.

plywajace budowle3 Science   fiction reality

Floating Houses
„Pływające domy”, tak jak nazwa wskazuje, będą wykorzystywać wodę i energię słoneczną. Autorem tego projektu jest SolarLab, która w ten sposób chce zapobiec przeludnieniu stałego lądu. Dzięki skomplikowanemu połączeniu zasilania, oczyszczania wody oraz przetwarzania odpadów pływające osiedla będą mogły bez niemniejszych przeszkód funkcjonować bez żadnych dodatkowych interwencji z zewnątrz. Projekt jest obecnie w fazie testów.

plywajace budowle4 Science   fiction reality

Lilypad
Mimo że ten projekt jest w początkowych fazach rozwoju, twórca wyznaczył datę jego zakończenia. JUŻ w 2100 roku, kiedy to większość współczesnych plaż zostanie zatopiona ludzie będą mogli zamieszkać w tych, jak nazywa je ich autor Vincent Callabaut, „pływających ecopolis dla ofiar klimatu”. W jednym Lilypad będzie mogło zamieszkać nawet 50 000 osób – konstrukcje będą podobne do współczesnych, mocno skoncentrowanych miast. Projekt przewiduje wykorzystanie energii słonecznej oraz ścisłą symbiozę z naturą.

plywajace budowle5 Science   fiction reality

plywajace budowle do 5tki Science   fiction reality

Waterpod
Nowojorscy architekci biorą przykład ze swoich kolegów po fachu i również projektują pływające mieszkania. Tym razem mowa jest o konstrukcji mniejszych rozmiarów, przeznaczonej raczej dla jednej rodziny niż wielotysięcznych społeczności. Ten innowacyjny dom, podobnie jak inne budowle tego typu, także wykorzystuje energię natury: wodę, słońce i wiatr. Miejscem, gdzie „najszybciej” będzie zobaczyć Waterpody będzie rzeka Hudson w USA.

plywajace budowle6 Science   fiction reality

Oil Rig Resort, Spa, and Aquatic Adventure
Obecnie usuwanie platform wiertniczych wiąże się z zanieczyszczaniem środowiska, a w szczególności zatruwaniem wód mórz i oceanów. Być może już niedługo sytuacja ulegnie zmianie. Morris Architects z Texasu chcą wykorzystać nie funkcjonujące platformy i przemienić je w luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Oli Rig Resort pełniłoby rolę hotelu, spa oraz parku rozrywki. oparte są o wieże znajdujące się w Zatoce Meksykańskiej. Obiekty będą przypominać średniej wielkości wyspy oferując gościom wszelkie wygody i usługi na bardzo wysokim poziomie.

plywajace budowle7 Science   fiction reality

Trudno stwierdzić, czy zaprezentowane zostaną kiedykolwiek zrealizowane. Wydają się być budowlami nie z tego świata. Z drugiej strony, technologia już nieraz zaskakiwała ludzkość. Mimo wielu wątpliwości, jedno jest pewne – ich pomysłodawcom nie można odmówić ani chęci ani kreatywności.

Powiązane artykuły