Kawa na ławę

Spis treści

Wyobraź sobie wystawny niedzielny obiad, liczne rodzinne grono i… brak stołu. Rzadko kto praktykuje jemeńską tradycję delektowania się posiłkiem na podłodze, dlatego warto zainwestować w odpowiedni mebel. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, należy zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które ułatwią podjęcie decyzji.

Stoliki do kawy

Od tradycyjnych drewnianych stolików po abstrakcyjny nowoczesny design, szeroki asortyment pozwala na dokonanie trafnego wyboru – zgodnego z Twoim gustem. Ale sam styl to nie wszystko. Wybierając stolik do kawy, należy dobrać odpowiednie rozmiary ławy do powierzchni salonu. Aranżując wnętrze salonu, pamiętajmy by pozostawić wolną przestrzeń (ok. 45cm) pomiędzy stolikiem a meblami wypoczynkowymi, by zapewnić optymalne wyprostowanie nóg i swobodę. Do niewielkiego wnętrza wybierzemy mniejszy stolik, tak, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca i nie tarasował przejścia. Poza tym, mebel powinien być proporcjonalny do sofy oraz foteli i nie dominować w pokoju. Niepisana zasada mówi, że stolik do kawy powinien być tej samej wysokości lub 2 – 5cm niższy od siedziska kanapy. Jeśli w domu mieszka małe dziecko, warto pomyśleć o nieco wyższym stoliku, tak aby malec miał ograniczony dostęp do rzeczy pozostawionych na blacie np. gorącej kawy czy ostrych sztućców. Idealna długość ławy to około 2/3 długości sofy. Jeśli lubisz spędzać wieczory z gazetką i pilotem w dłoni, warto zastanowić się nad zakupem stolika z dodatkową, dolną półką.

Kwadratowe czy okrągłe?

Kształt naszych stolików powinien korespondować z frontami innych (zwykle wyższych) mebli. Jeśli linie regału lub komody tworzą regularne, zgeometryzowane bryły wybierzmy kwadratowy lub prostokątny stolik. Jeżeli natomiast salonowe posiadają zakrzywione wykończenia, wiele zaokrągleń lub owalne aplikacje, postarajmy się o okrągły stolik. Ta rada okaże się szczególnie pomocna, kiedy zdecydujesz się samodzielnie urządzić wnętrze.

Szkło czy drewno?

Jesteś zwolennikiem klasycznego drewna czy nowoczesnego połączenia kamienia i szkła? Nim podejmiesz ostateczną decyzję przeanalizuj poniższe uwagi. W dość ciasnym pokoju szklany stolik stworzy wrażenie przestronności. Niestety szklane blaty mają kilka wad. Unikajmy ich, jeśli nasza podłoga lub dywan nie zasługuje na szczególną uwagę gości. Szklane stoły są niepraktyczne i trudniejsze w konserwacji – pojawiające się zarysowania są trudne do usunięcia i wyglądają nieestetycznie. Jeśli jesteś miłośnikiem ponadczasowych tradycyjnych drewnianych mebli, upewnij się, iż nowy stolik pasuje zarówno stylem jak i kolorem do innych mebli ustawionych w pokoju. W słabo nasłonecznionych wnętrzach (np. z oknem wychodzącym na północ) wystrzegajmy się mebli wykonanych z ciemnego drewna np. dębu czarnego lub orzecha. Tego typu stoły wyglądają efektownie na stronach magazynów, a w rzeczywistość przytłaczają wnętrza.

Powiązane artykuły