Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje chwili wytchnienia, dlatego warto wygospodarować w swoim mieszkaniu miejsce, gdzie w ciszy i spokoju można „naładować baterię”. Takim miejscem jest zwykle sypialnia, która powinna stanowić swego rodzaju schronienie przed codziennymi problemami. Urządzenie sypialni nie należy do najprostszych zadań, jeśli chodzi o interior design. Sypialnia jest specyficzną strefą w naszym mieszkaniu, która wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, czasem nawet nietuzinkowych. Jak urządzić sypialnię, do której co wieczór będzie chciało się wracać?

Zachowaj odpowiednie proporcje

Nie ma nic gorszego niż źle urządzona sypialnia. Za duże łóżko, zbyt niskie stoliki nocne, za wysokie lampki nocne, brak lustra – te wszystkie elementy składają się na sypialnię, która może służyć jedynie do „przekoczowania” przez kilka godzin nocnych. Wielkość mebli sypialnianych powinna być idealnie dopasowana do wielkości pomieszczenia.

Jeśli posiadamy małą lub średniej wielkości sypialnię, nie warto wpakowywać pieniędzy w wielkie łoże małżeńskie, które zachwyca komfortem i designem. Co z tego, że będziemy dysponować dużym łóżkiem rodem z komedii romantycznych, jeśli zabraknie miejsca, żeby swobodnie poruszać się po sypialni?

Nie zagracaj

Sypialnia jest wyjątkowym pomieszczeniem w całym domu czy mieszkaniu – przestrzeń, która stricte powinna służyć wyciszeniu i ukojeniu zszarganych nerwów. Dlatego starajmy się, aby w przestrzeni sypialnianej umieszczać jak najmniej mebli czy elementów dekoracyjnych. Czasem mniej znaczy o wiele więcej, szczególnie przy urządzaniu sypialni.

Neutralne kolory

Sypialnia powinna stanowić strefę komfortu z prawdziwego zdarzenia. To właśnie w sypialni chcemy odetchnąć po ciężkim dniu pełnym obowiązku i poczytać najnowszą powieść ulubionego autora. W pełnym wyciszeniu na pewno nie pomogą jaskrawe i dominujące kolory, które zamiast wyciszyć, pobudzą nas do działania. Neutralne, minimalistyczne wykończenia wnętrza sypialnianego to strzał w dziesiątkę. Biel, szarości, beże – warto postawić na stonowane, sprawdzone rozwiązania.

Gdzie ulokować łóżko?

Duże, wygodne łóżko to podstawa dobrze wyposażonej sypialni. Jednak oprócz jego wyglądu, niezwykle ważne jest, gdzie to łóżko będzie miało swoje miejsce. Oczywiście najważniejszym aspektem przy wyborze miejsca, gdzie stanąć ma łóżko jest rozkład pomieszczenia, które ma służyć jako sypialnia. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie łóżka w centralnej części sypialni, zagłówkiem do ściany. Takie rozwiązanie zapewni łatwy dostęp do łóżka z każdej strony, co jest nie lada ułatwieniem zwłaszcza dla par. Warto również zwrócić uwagę na odległość łóżka od pozostałego umeblowania sypialni – należy zachować odpowiedni dystans, aby co rusz nie potykać się o stolik czy fotel.

Pudełek nigdy za wiele

W przestrzeni sypialnianej należy unikać nieładu i postawić na minimalizm w najlepszym wydaniu. W sypialni warto zastosować designerskie pudełka do przechowywania, które idealnie będą współgrać z aranżacją całego wnętrza. Pudełka czy wiklinowe kosze należy postawić w miejscach, gdzie nie będą stanowić przeszkody dla swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem są także nowoczesne skrzynie, które oprócz praktycznej funkcji przechowywania mogą również służyć za siedzisko w nowoczesnym wydaniu.

Dywan

„Gołe” podłogi w sypialni to nie najlepszy pomysł. Aby zwiększyć komfort użytkowania sypialni warto zafundować sobie przyjemny w dotyku dywan, który stworzy przytulny i kameralny nastrój w naszej sypialni. Jeśli kolorystyka pomieszczenia utrzymana jest w jasnym wydaniu, neutralność wnętrza można przełamać dywanem w ciemnym kolorze.

Oświetlenie

Dobrze urządzona sypialnia wymaga również odpowiedniego oświetlenia. W pomieszczeniu nie może oczywiście zabraknąć oświetlenia sufitowego, jak również innych źródeł ciepłego światła. Lampki nocne tuż przy łóżku to dobry pomysł dla tych, którzy lubią nieco przygaszone, delikatne światło wieczorową porą.

Pokaż więcej w  Lifestyle

Dodaj komentarz

Zobacz także

Akupunktura – jak się do niej przygotować?

Polega na wprowadzeniu cienkich igieł w odpowiednie punkty na ciele, co ma na celu przywró…