Jak pozbyć się worków pod oczami? Kilka szybkich sposobów na opuchnięte oczy

Spis treści

Worki pod oczami to wynik zastojów limfy w organizmie. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, począwszy od przekazania tej skłonności genetycznie, po „nabawienie” się jej w związku z prowadzeniem bardzo aktywnego (wręcz imprezowego) trybu życia. Worki pod oczami najszybciej pojawiają się u osób, które regularnie zarywają noce, nie dbają o zbilansowaną dietę, nadużywają papierosów i alkoholu, czy też wykonują na co dzień dość stresującą pracę. Coraz częściej występują one również u tych z nas, którzy prowadzą siedzący tryb życia, ma to bowiem związek z wolniejszym tempem przemiany materii.

Do najczęściej występujących powodów powstawania obrzęków możemy zatem zaliczyć:

  • odwodnienie organizmu,
  • niedobór elektrolitów,
  • palenie tytoniu,
  • niedostateczną względem zapotrzebowania ilość snu,
  • nadmiar soli w spożywanych produktach,
  • spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach,
  • genetyczne skłonności do powstawania i utrzymywania się opuchlizny wokół oczu,
  • zmniejszenie jędrności i grubości skóry związane z wiekiem,
  • niedobór witaminy K w diecie,
  • niski poziom żelaza w diecie,
  • przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne.

Powyższe przyczyny w większości przypadków występują jednocześnie lub są ze sobą połączone związkiem przyczynowo-skutkowym, np. niedobór elektrolitów może być skutkiem spożywania nadmiernej ilości alkoholu, który z kolei powoduje odwodnienie organizmu, zwiększając tym samym zapotrzebowanie na dodatkowe ilości składników mineralnych. Na ogół jednak u osób zdrowych worki pod oczami pojawiają się sporadycznie i są najczęściej oznaką chwilowego zmęczenia lub osłabienia organizmu. Jeżeli tak się właśnie dzieje również w naszym przypadku, na szczęście są na to gotowe (a do tego bardzo proste w realizacji) rozwiązania.

Worki pod oczami – jak zatem się ich pozbyć?

Specjalistyczne kosmetyki apteczne

Opuchliznę wokół oczu skutecznie pomagają zmniejszać specjalistyczne preparaty pobudzające układ limfatyczny i układ krwionośny – do jeszcze wydajniejszej pracy związanej z transportem płynów ustrojowych w naszym organizmie. Pomagają one uzyskać powierzchniowe naprężenie skóry oraz zahamować proces gromadzenia się wody w tkankach podskórnych. Mają one najczęściej lekką, żelową konsystencję, co znacznie ogranicza prawdopodobieństwo dostania się produktu do worka spojówkowego. Redukują obrzęki, usprawniają drenaż limfatyczny oraz poprawiają cyrkulację naczyń kapilarnych. Po ich zastosowaniu skóra pod oczami jest widocznie nawilżona oraz delikatnie napięta, niekiedy też po ich aplikacji odczuwamy przyjemne uczucie chłodu. W składzie takich kosmetyków znajdziemy m. in. witaminy: A, B5, C, E, K, masło shea, olej ze słodkich migdałów. Na uwagę zasługują tu również ekstrakty ze świetlika lekarskiego, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, bluszczu zwyczajnego, nawłoci i ruszczyka kolczastego, wykazujące działanie drenujące, przeciwobrzękowe, zmniejszające worki i opuchnięcia pod oczami, wzmacniające i stymulujące krążenie, a także niwelujące cienie pod oczami, oraz kofeina, obkurczająca naczynia krwionośne i stymulująca krążenie, dzięki czemu produkt taki działa przeciwobrzękowo, zmniejszając cienie i worki pod oczami. Pamiętajmy też, że preparaty dedykowane obrzękom pod oczami (podobnie zresztą jak wszystkie inne preparaty dedykowane pielęgnacji skóry w okolicach oczu) powinny być hipoalergiczne, przetestowane dermatologicznie i alergologicznie oraz nie powinny zawierać kompozycji zapachowych. Szeroką gamę tego typu produktów znajdziemy przeglądając ofertę sklepów internetowych np.: https://www.doz.pl/apteka/k4358-Kremy_pod_oczy

Jak należy stosować tego rodzaju preparaty?

Delikatnie oczyść i osusz wrażliwą skórę wokół oczu z wszelkich nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń (w tym z resztek makijażu), po czym nabierz z opakowania niewielką ilość preparatu – w przypadku dużych worków pod oczami użyj większej ilości kosmetyku. Krem powinnyśmy nakładać punktowo, najlepiej serdecznym palcem (ma on najmniejszą siłę nacisku), kierując się zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Krem należy nakładać delikatnymi ruchami dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się nieestetycznego wyglądu skóry pod oczami jest ponadto trzymanie kremu w warunkach chłodniczych (lodówka) – jeżeli akurat posiadamy w swojej kosmetyczce produkt o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Nakładany na zimno pomoże zmniejszyć poranną opuchliznę i odświeży spojrzenie. W razie potrzeby nadmiar kosmetyku należy usunąć chusteczką higieniczną.

Chłodne kompresy

Na powieki możemy położyć schłodzone w lodówce plastry ogórka bądź pokruszone kostki lodu owinięte w foliową torebkę lub bawełnianą ściereczkę. Zwężają one naczynia limfatyczne, zmniejszając tym samym ilość zalegającego w nich płynu. Z takim kompresem należy poleżeć około kwadransa. Kostkami lodu możemy też zrobić masaż okolic oczu, przykładając je do skóry i delikatnie uciskając opuchnięte miejsca w kierunku od środka do zewnątrz. Polecane jest to zwłaszcza osobom zmagającym się z problemem zmęczonych oczu.

Schłodzone łyżeczki

Działają na podobnej zasadzie jak chłodny kompres – po schłodzeniu łyżeczek do herbaty w lodówce przykładamy je do oczu i leżymy tak około kwadransa.

Woreczki z herbatą

Wystarczy zaparzyć czarną, niearomatyzowaną herbatę, poczekać aż wystygnie, namoczyć w niej płatki kosmetyczne, które następnie kładziemy na oczy. Zamiast płatków kosmetycznych możemy też użyć saszetek z herbatą. Okład na oczy z herbaty należy trzymać ok. 15 min. Kompresy takie koją zmęczone oczy, likwidują opuchliznę i cienie pod oczami, pomagają też leczyć bakteryjne zapalenie spojówek.

Masaże

Jak wiemy, worki pod oczami to widoczna opuchlizna, która powstaje przy zaburzeniach krążenia krwi i limfy. Pobudzenie go np. przez delikatny masaż, najlepiej w połączeniu z chłodnym kompresem, często pozwala skutecznie zminimalizować problem. Przy skłonności do powstawania opuchlizny pod oczami warto wykonywać regularnie automasaż twarzy. Poprawia on przepływ limfy i ułatwia usuwanie wody z opuchniętych obszarów naszej skóry. Najlepiej traktować okolice oczu półkolistymi ruchami prowadzonymi od nosa do ich zewnętrznych kącików, uważając przy tym, by zbytnio nie naciągnąć skóry.

Zabiegi profesjonalne

Gdy domowe metody usuwania worków pod oczami okażą się niewystarczająco skuteczne, a przyczyną ich powstawania nie jest wymagająca leczenia choroba, warto rozważyć odpowiedni zabieg medycyny estetycznej:

  • Drenaż limfatyczny – specjalistyczny masaż okolic oczu, który poprawia przepływ limfy i zmniejsza obrzęki wokół oczu. Może wykonać go kosmetyczka, choć znacznie lepiej działają zabiegi wykonywane maszynowo, które nie powodują rozciągania delikatnej skóry.
  • Mezoterapia – zabieg medycyny estetycznej, w trakcie którego pod skórę podawany jest kwas hialuronowy, witamina C, wyciąg z ruszczyka oraz inne substancje o działaniu ujędrniającym, pobudzającym krążenie, rozjaśniającym i zwiększającym napięcie skóry.

Artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły