Drzwi z drewna – estetyka i nowoczesność

Drzwi z drewna - estetyka i nowoczesność

Spis treści

Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Jest też najczęstszym wyborem jeżeli chodzi o drzwi. Drzwi z drewna to bardzo dobry wybór. Są one trwałe, posiadają unikatowy wygląd. Cechują się również bardzo korzystnymi współczynnikami izolacji termicznej i akustycznej. Wszystko to sprawia, że Polacy od wielu lat wybierają drzwi drewniane do swoich domów oraz mieszkań. Pokładają w nich zaufanie. Drzwi drewniane, zwłaszcza dębowe, gwarantują bezpieczeństwo i ponadczasowy styl.

Drewno umożliwia wykonywanie bardzo trwałych

Drzwi wejściowe powinny przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli zapewniać nam bezpieczeństwo i prywatność. Drewno dębowe bardzo dobrze się do tego nadaje. Drzwi muszą być odporne na zniszczenie, uszkodzenie czy włamanie. Dlatego dąb, jako bardzo twarde drewno, będzie spełniać te warunki. Drzwi zewnętrzne wzmacniane są profilami kompozytowymi. Drzwi wejściowe są pierwszą barierą, z którą musi zmierzyć się potencjalny włamywacz.

Bolce oraz wręgi antywyważeniowe to specjalne zabezpieczenia, które uchronią nasze drzwi przed wyważeniem lub zdjęciem z zawiasów. Oczywiście niezwykle istotny jest zamek do drzwi. Drzwi i framuga powinny tworzyć stabilną, mocną konstrukcję, która uniemożliwi włamanie. Każdy z elementów drzwi wejściowych posiada atesty oraz ocenę w punktowej skali bezpieczeństwa. Generalnie dobrze jest dobierać poszczególne elementy tak, aby posiadały one mniej więcej podobną klasę antywłamaniową. Spore rozbieżności dają złodziejowi szansę na włamanie. Przykładowo nawet najlepszy na świecie zamek do drzwi nie pomoże, jeżeli skrzydło da się po prostu zdjąć z zawiasów. Zwracajmy więc baczną uwagę na charakterystykę wszystkich elementów mających wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Drzwi drewniane na wymiar

Przy wyborze drzwi najbardziej podstawową kwestią jest zadbanie o to, aby zakupione przez nas skrzydło pasowało do otworu wejściowego. W naszym kraju istnieją popularne standardy w tej kwestii. Jeżeli jednak nie posiadamy otworu wejściowego w normalizowanym rozmiarze, wówczas możemy mieć problem z zakupem drzwi gotowych, na przykład w markecie. Na szczęście nie jest to problem nie do przeskoczenia. Istnieje opcja zamówienia drzwi zewnętrzne na wymiar. Jest na pewno bardziej kosztowna, niż kupienie gotowych drzwi, jednak mamy w niej wpływ na więcej elementów. Dodatkowo warto mieć na uwadze to, że zamawiając drzwi drewniane z wymiar bardzo często firma, która zajmuje się realizacją zlecenia, wysyła na miejsce pracownika, który dokonuje odpowiednich pomiarów. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko będzie pasować i współgrać.

Jak wspomnieliśmy na samym początku artykułu drewno dębowe dobrze nadaje się na drzwi wejściowe, gdyż jest twarde i odporne na uszkodzenia. Warto zwrócić uwagę na minus takich drzwi, zwłaszcza dużych rozmiarów. Im większe jest skrzydło drzwi, i posiada większą masę, z tym większymi obciążeniami będą mieć do czynienia zawiasy i klamka. W praktyce oznacza to, że częściej niż w przypadku lekkich drzwi będzie należało dokonywać odpowiednich regulacji. W przypadku pojawienia się odchyłów od pionu lub trudności z domykaniem drzwi należy skontaktować się z kimś, kto nam je odpowiednio wyreguluje.

Kwestie estetyczne

Barwę drzwi możemy wybrać praktycznie dowolnie. Istnieją setki kolorów farb, którymi możemy pokryć drewno. Nie musimy jednak tego robić. Bardzo stylowe są drzwi, które zachowują naturalną fakturę słojów drzewa. Są one unikalne, i każde drzwi będą wyglądać nieco inaczej, gdyż nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. Drzwi standardowo zabezpiecza się odpowiednią powłoką ochronną. Są to przeważnie nakładane w kilku warstwach lakiery, które ograniczają dostęp wilgoci do drewna. Z drugiej strony lakier taki umożliwia naturalne odparowanie wilgoci, jeśli ta już się do drewna dostanie. Powłoka chroni również przed wpływem słońca, co jest bardzo ważne w przypadku drzwi narażonych na jego wielogodzinne działanie każdego dnia. Zwiększa również odporność na mechaniczne uszkodzenia, korniki czy inne pasożyty.

Powiązane artykuły